סיבות רבות לשימוש באבנים בגינה- האבנים מקנות מראה טבעי ופסטורלי, הן “בעונה” כל השנה, ללא צורך באחזקה ואף מפחיתות את האחזקה בשאר הגינה, מוסיפות מגוון ומעוררות השראה.

אמנה כעת חלק ממגוון רחב של שימושים שבהם שניתן להשתמש באבנים בגינה:

 

אבני מדרך – זהו כנראה הנפוץ מבין השימושים כיום. פריסה של אבני מדרך ליצירת שבילים הופכת את הגינה לפרקטית ונוחה יותר, מגדירה את אזורי ההליכה, מונעת לכלכוך עם הכניסה לבית. ניתן למצוא היום מגוון רחב מאוד של אפשרויות לאבני מדרך כאשר יש לקחת בחשבון כמובן את עמידות האבן לדריכה לאורך זמן ואת המצע עליו היא מונחת. ניתן להגיע לעיצובים מרשימים מאוד של שבילי מדרך בגינה על ידי שילוב של אבנים מיוחדות, גדלים או צורות שונות, חיפוי בין האבנים באבנים אחרות להבלטת ניגודיות ואף שתילת צמחים משתרעים נמוכים.

 

תיחום – ניתן לתחום ערוגות פרחים, עצים ומשטחי דשא באבני תיחום. על ידי כך שומרים על מסגרת קלה יותר לאחזקה וטיפול. התיחום מבליט את האזורים השונים בגן ותורם לאווירה סימטרית ומאורגנת יותר. מצעים של אבנים יכולים להוות גבול מעניין ומיוחד לסיומת של ערוגה, סביב עץ או לאורך שביל.

 

חיפויים- מטרת החיפוי היא לרוב לצמצום עשבייה שוטה בגינה ולחיסכון במים, אך לחיפויים יכולת להוסיף מימד נוסף של יופי לגינה. טקסטורה מיוחדת כמו של הבזלת, צבעים מרהיבים כמו של אבני האש, זוהר מנצנץ כמו של אבני קוורץ, צורה מעניינת כמו של ריבועי גרניט קטנים מסותתים הם חלק מהדרכים בהם ניתן להגיע לתוצאה הרצויה ולאפקט מרהיב בגינה.

 

מדרגות- חיבור בין אזורים בגבהים שונים על ידי אבנים הוא אידיאלי. האבן משתלבת בצורה מדהימה בגינה ויצרת הרגשה של הליכה בטבע “מסודר”. קיימים היום סוגים ספציפיים המותאמים במיוחד לבניית מדרגות בגן, תיתכן במקרה הזה ירידה בפרקטיות של התוצר הסופי אך ביצוע מוקפד ושימוש בחומרים הנכונים יכפו על כך.

 

טרסות ומסלעות-  כאשר ישנם הבדלי גובה בגינה זו הזדמנות מצוינת להכניס מימדים וגבהים נוספים לגינה. אל תנסו להילחם בהם על ידי יישור או מילוי- הדגישו אותם על ידי בניית טרסה או מסלעה. ניתן לבנות טרסות באופנים שונים, עם ובלי בטון לחיזוק. הטרסה יכולה להכניס סדר לגינה וגם לשוות לה מראה פראי- הכל תלוי בסוג האבן והבנייה שתרצו.

יתרון נוסף של הטרסה היא שניתן לשלב בתוכה ספסל ישיבה מובנה או שהטרסה עצמה מהווה ספסל ישיבה.

 

אלמנט פיסולי- ישנם סלעים ואבנים רבות שיכולות לשמש כאלמנט פיסולי בגינה. שימוש באבן יכול להוות נקודת מיקוד בגן על ידי שימוש בצבע מיוחד, מיקום בולט, צורה מיוחדת, גודל חריג, ניגודיות בצורה או צבע לצמחים שמסביב ועוד.

 

פינות ישיבה – מומלץ מאוד למקם פינות חמד בגן לישיבה, בילוי ונוי. ספסלי ושולחנות אבן הינם מוצרים נגישים ואמינים מאוד לאורך שנים. בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מבקשים להקים אזור למדורה ופויקה, שימוש בסלעים גדולים לישיבה או לעיצוב מסביב יכול להעניק אווירה של קומזיץ בטבע גם אצלכם בגינה.

 

מזרקות וברכות מים – הברכות היפות ביותר הן אלו בעלות המראה הטבעי. ניתן להגיע לכך על ידי בנייה באבן מסביב לבריכה ובתוך הבריכה. במקרה של בריכות יצוקות או מזרקות מוכנות ניתן לשלב מסביב חלוקי נחל להבלטה וייחודיות.

 

לסיכום: האבן היום משמשת כמרכיב עיקרי לשימושים רבים בגן ואין ספק שהיא הבחירה האולטימטיבית לעיצוב ופרקטיקה בגינה.


המאמר התפרסם בעיתון חיים בעמק | נובמבר 2014

שילוב אבנים בגינה- זו הבחירה הנכונה!

תהיו רגועים, אתם בידיים טובות! –  אנו מחזיקים בתעודת קבלן רשום ופוליסות ביטוח מקיפות כדי שתוכלו להנות מתהליך הביצוע וההקמה באופן שקט ובטוח.

אז למה זה כל כך חשוב להעסיק קבלן רשום?
ביטוח

חברות הביטוח לא מבטחות קבלנים לא רשומים כאשר הפרויקט דורש קבלן רשום.

מוניטין ולקוחות

לא רבים יודעים אבל למעשה כל קבלן שנרשם כקבלן מופיע באינטרנט בפנקס הקבלנים הרשמי, כך מי שמחפש קבלן רשום יכול למצוא אותו בקלות.

הוכחה על עבר נקי

חברות הביטוח לא מבטחות קבלנים לא רשומים כאשר הפרויקט דורש קבלן רשום.

Contractors’ insurance
 
בוחרים בעל מקצוע בתנאי סף גבוהים

רישום קבלן רשום כוללים הוכחת ניסיון עשיר ורלוונטי בפועל, עמידה במבחנים נוקשים מטעם המדינה לבדיקת ידע מקצועי ובטיחותי, יכולת כספית וציוד נדרש לביצוע העבודה.

פיקוח ואכיפה

קבלן רשום מוגדר כמומחה מורשה בתחומו, אשר זכה לאישור רשמי על ידי הגוף הממשלתי האחראי על נושא הדיור והבנייה בארץ. גוף זה אחראי לניהול מערך מפוקח של מקצועות בתחום הבנייה, תוך הענקת רישיונות לקבלנים. הביטוי ‘קבלן רשום’ מציין את רישומו של הקבלן בפנקס הקבלנים הארצי, כאשר הוא מחזיק בתעודה חוקית המעידה על כך.  מחלקת רשם הקבלנים אחראית גם על פיקוח ואכיפה על קבלנים רשומים קיימים, ובמידת הצורך לבצע הליכי אכיפה ובירור מול קבלנים רשומים שהפרו או לא עמדו בתקנות המחייבות אותם.

דילוג לתוכן