פעמים רבות ההבדל בין גינה מעוצבת שנעים ומעניין להסתכל עליה ובין גינה סטנדרטית שרק חולפים על פניה נובע מהבנה ויישום של מספר כללים בסיסיים. אלו אינם ‘כללי ברזל’ ואין חובה ליישם את כולם, אך הבנתם תעזור לסדר ולהתמקד בתכנון הגינה הראשוני שלכם. שילוב כללים אלו, בשילוב רעיונות יצירתיים ומיוחדים, יבטיחו גינה יפה, נעימה ומיוחדת.

אחידות – האחידות נוצרת כאשר כל המרכיבים השונים בגינה משתלבים יחד וסך החלקים יוצרים תמונה מושלמת של הנוף. אז נוצרת אצל המתבונן תחושה של יצירה שלמה ולא של בחירות אקראיות. ניתן ליישם על ידי בחירת קו תכנוני ברור (סימטרי/ א-סימטרי), נושא מסוים (כמו גינה טרופית, גינה כפרית ועוד) או גינה עם מוטיב חוזר של צורה גיאומטרית כלשהי.

חזרתיות – חזרות על אלמנטים מסוימים בגינה נעימות לעין ועוזרות למתכנן להעביר מסרים ותחושות. ניתן ליישם זאת על ידי צמח שחוזר על עצמו באזורים שונים בגינה, או על ידי מוטיב דומם (אבן, עץ, צבע ועוד).

פשטות – תעזור לנו להקנות לגן תחושות של שקט, שלווה ורוגע. שמירה על פשטות בתכנון, למרות שאין זה קל, אינה אומרת תכנון שטחי או חסר תחכום ומודרניות, נהפוך הוא, אלא לסידור האזורים והאלמנטים בצורה עקבית והגיונית. לדוגמא מגוון רחב של סוגים וצבעים של פרחים במקום אחד תסעיר את העין, אך מצד שני גם תבלבל ותעניק הרגשה של מקום עמוס, צפוף וקטן. לחלופין, שיתלו פרחים וצמחים דומים בקבוצות וכתמי צבע גדולים.

איזון –  גינה שהעיצוב בה מאוזן מעניקה הרגשה של הרמוניה ורוגע. קו תכנוני:

סימטרי – צד אחד של הגינה הוא השתקפות (תמונת ראי) של הצד השני. הסימטריה, הצורות הגיאומטריות והסדר מעניקים הרגשת יציבות, כבוד לסביבה ובטחון. ניתן ליישם על ידי צורות גיאומטריות מדויקות, מרווחים אחידים בין צמחים החוזרים על עצמם.

א-סימטרי – עיצוב חופשי המקנה לגינה מראה טבעי. כמות הפרטים והסידור בכל צד מאוזנים.

פרופורציות – הרמוניה בין האובייקטים השונים בגן. ההסתכלות אינה יחידנית אלא מרחבית, כלומר אין להסתכל על כל פריט בגינה האם הוא יפה או לא, אלא האם הוא יפה בסביבה שבה הוא נמצא. במקרים רבים יהיה קל יותר להצביע מה לא יתאים מאשר להסביר מה בדיוק חסר. לכן, נקפיד שכל האלמנטים בגינה (צמחים, עצים, שבילים וכו’) יהיו מותאמים אחד לשני ולמרחב תוך הקפדה על המימדים השונים.

צבע – צבעים חמים (אדום, צהוב, כתום) מעניקים תחושה של חום, תשוקה וקירבה. צבעים קרים (כחול, סגול, ירוק) מעניקים תחושה של רעננות, קרירות ואיפוק. על כן, רצוי להשתמש בצבעים החמים באזורים מוצלים בעוד צבעים קרים מאבדים את חיוניותם בצל ונראים טוב יותר בשמש. צבעים ניטרליים (לבן, שחור ואפור) ניתן לשלב כצבעי רקע ובשילוב עם אחרים. כמו כן, ניתן לבחור צבע כקו מנחה לגינה- פריחה לבנה לדוגמא, תקנה אווירה של חגיגיות ושמחה.

זרימה – נשים דגש על רצף והמשכיות בכל אזור בגן ובמעברים.  קווים ישרים מעניקים תחושת עוצמה וסדר, לעומת קווים עגולים אשר מעניקים תחושת רוגע, זרימה ועידון. יש לקחת בחשבון טיפול בטופוגרפיה על ידי מעברים שאינם חדים מדי. מה ניתן לעשות? שילוב צמחיה עדינה שמתנועעת ברוח מוסיף חיות וחן, שביל מתפתל ‘שמציץ’ לסירוגין ומסתיים בנק’ שאינה נראית לעין, או פינת ישיבה שתבצבץ מבעד לצמחיה יגרמו לצופה סקרנות וחשק לגלות את הגן.

ניגוד ועניין – אם ברוב השטח יש זרימה, אזי ניגודיות תיצור עניין והפתעה שתגרה את החושים ותוסיף עניין והנאה. לדוגמא, אם נבחר צמח פיסולי ונמקם אותו בין מגוון פרחים ססגוניים, הוא ייאבד מייחודו. לעומת זאת, אם הפרחים יהיו מאותו סוג הוא יבלוט בצורה טובה יותר מתוכם. נקודות המיקוד בגינה הן בעלות חשיבות מרובה ביצירת קומפוזיציה שתעניין את המתבונן. ניתן ליצור נקודה שכזו מעצם בעל נוכחות חזקה השובר את המקצב והקווים, אך יש לתכנן זאת בזהירות- היכן יוצב ואיזה סוג של תשומת לב ימשוך וכמובן שיהיה ראוי לכך.

זכרו שגינה שאינה נפרשת בבת אחת לעיני הצופה ומשאירה ‘הפתעות’ וגילויים קטנים, אותם ניתן ליישם בכל גינה, היא גינה מעניינת ומהנה מאוד.

עין מנוסה ומקצועית יכולה לעזור לכם להבחין ולהוציא את הפוטנציאל מהרעיונות והשטח שלכם.


המאמר התפרסם בעיתון חיים בעמק | פברואר 2016

עיצוב גינה | 8 כללי אצבע לעיצוב הגינה הפרטית

תהיו רגועים, אתם בידיים טובות! –  אנו מחזיקים בתעודת קבלן רשום ופוליסות ביטוח מקיפות כדי שתוכלו להנות מתהליך הביצוע וההקמה באופן שקט ובטוח.

אז למה זה כל כך חשוב להעסיק קבלן רשום?
ביטוח

חברות הביטוח לא מבטחות קבלנים לא רשומים כאשר הפרויקט דורש קבלן רשום.

מוניטין ולקוחות

לא רבים יודעים אבל למעשה כל קבלן שנרשם כקבלן מופיע באינטרנט בפנקס הקבלנים הרשמי, כך מי שמחפש קבלן רשום יכול למצוא אותו בקלות.

הוכחה על עבר נקי

חברות הביטוח לא מבטחות קבלנים לא רשומים כאשר הפרויקט דורש קבלן רשום.

Contractors’ insurance
 
בוחרים בעל מקצוע בתנאי סף גבוהים

רישום קבלן רשום כוללים הוכחת ניסיון עשיר ורלוונטי בפועל, עמידה במבחנים נוקשים מטעם המדינה לבדיקת ידע מקצועי ובטיחותי, יכולת כספית וציוד נדרש לביצוע העבודה.

פיקוח ואכיפה

קבלן רשום מוגדר כמומחה מורשה בתחומו, אשר זכה לאישור רשמי על ידי הגוף הממשלתי האחראי על נושא הדיור והבנייה בארץ. גוף זה אחראי לניהול מערך מפוקח של מקצועות בתחום הבנייה, תוך הענקת רישיונות לקבלנים. הביטוי ‘קבלן רשום’ מציין את רישומו של הקבלן בפנקס הקבלנים הארצי, כאשר הוא מחזיק בתעודה חוקית המעידה על כך.  מחלקת רשם הקבלנים אחראית גם על פיקוח ואכיפה על קבלנים רשומים קיימים, ובמידת הצורך לבצע הליכי אכיפה ובירור מול קבלנים רשומים שהפרו או לא עמדו בתקנות המחייבות אותם.

דילוג לתוכן